Slider 02 Slider 02 Slider 02 Slider 04 Slider 05
This is an example of a HTML caption with a link.

The Catholic Archdiocese of Arusha

The Catholic Archdiocese of Arusha is situated in the Northern part of Tanzania. The Archdiocese of Arusha covers 6 districts. Arusha and Manyara regions population is 1,408,972. The districts in Arusha region are Arusha municipal, Arumeru, Monduli and Ngorongoro in Manyara region are Kiteto and Simajiro.

Arusha is the third largest town in Tanzania having a population of 282,712 inhabitants at the last census in 2002. Arusha is situated at the foot of Mount Meru and is an important centre of activity in Northern Tanzania. The International Conference Centre, the International Criminal Tribunal of Rwanda, tourism, business connections and industrial activities attract many people from various backgrounds and tribes to the area. Some areas in the town are very overcrowded, with poor living conditions, housing and sanitation. Several projects are targeted towards street dwellers, street children and orphans.

The surrounding volcanic areas and savannas are inhabited by Maasai speaking non-Bantu population, with a dominantly pastoralist lifestyle. The main source of wealth and income derives from cattle. Some agriculture has been introduced recently.

 

Catholic Archdiocese of Arusha Bishops, since 1963

Archbishop Josephat L. Lebulu.

The Most Rev. Josephat L. Lebulu, born on 13th June 1942 at KisangaraJuu in the Diocese of Same. Ordained a priest on 11th December 1968; consecrated Bishop of Same on 24th may 1979. He was appointed Apostolic Administrator of the Diocese of Arusha on 20th August1997. Nominate Bishop of Arusha on 9th December 1998. Installed as Bishop of Diocese of Arusha on 31 January 1999. He was appointed the first Archbishop of Arusha in March 2000.

 

 

Bishop Fortunatus M. Lukanima

Fortunatus M. Lukanima (December 8, 1940 – March 12, 2014) was a Roman Catholic bishop.

Ordained to the priesthood in 1968, Lukanima was appointed bishop of what is now the Roman Catholic Archdiocese of Arusha, Tanzania in 1989. He resigned in 1998.

 

 

Bishop Dennis Durning.

Founder Bishop

Denning Durning was anointed to become a priest  on the 23rd of June 1949. Fourteen years later, on May 28, 1963 he was made a Bishop in Philadelphia in a ceremony which President Benjamin William Mkapa who was then attending the Columbia University, was among the invited guests.

Bishop Dennis Durning became the first bishop of the then new Catholic Diocese of Arusha in September 8, 1963 and was among the distinguished bishops who attended the Second Vatican Conference.

Bishop Durning served the Arusha Catholic Diocese (now Archdiocese) for 26 years before retiring officially in 1989, after which he went and established the Mbulu Parish where he served as a priest until his death.

 

News

Parokia ya Mt. Joseph Mfanyakazi Olasiti yazinduliwa.

December 28, 2013

HATIMAYE Kanisa la Mtakatifu Joseph Mfanyakazi la Olasiti jijini hapa lililopigwa bomu Mei 5 mwaka 2013 na kuahirishwa uzinduzi wake, limezinduliwa na Balozi wa Papa na Mwakilishi wa Vatican nchini Tanzania, Askofu Mkuu Francisco Padilla.

More

Photo Gallery

more